21 Haziran 2024 Cuma Hutbesi: 21 Haziran Cuma hutbesi konusu nedir?

21.06.2024 - Cuma 04:13

21 Haziran 2024 Cuma Hutbesi DiyanetDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen ve cuma namazında cami minberinden okunan bu haftaki Cuma hutbesinin konusu merak ediliyor. 21 Haziran 2024 tarihli Cuma hutbesinin konusu, Diyanet'in resmi internet sitesinde yayımlandı ve merak edenler için detayları haberimizde derledik.
21 Haziran 2024 Cuma Hutbesi Konusu21 Haziran 2024 tarihli Cuma hutbesinin konusu "Yaza Kur'an'la Merhaba" olarak belirlendi.
Muhterem Müslümanlar!Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi insanlar ve taşlarla yakıt olan cehennem ateşinden koruyun." Bu ayet-i kerimeyle birlikte, Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in şu hadis-i şerifini hatırlatmak isterim: "Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır."
Sevgili Müminler!Çocuklarımız, Yüce Allah'ın bize verdiği en değerli nimetlerden biridir. Onlar, ailemizin mutluluğu ve geleceğimizin teminatıdır. Ancak günümüzde, çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan, yanlış ideolojilerden ve tehlikeli akımlardan korumamız gerekmektedir. Bu sebeple, çocuklarımızı İslami değerlerle donatarak, onların sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamalıyız. Eğitim ve öğretimlerini tamamladıkları yaz tatilinde de, onları Kur'an kurslarına yönlendirerek manevi gelişimlerine katkıda bulunmalıyız.
Kıymetli Müslümanlar!Bu yılın yaz Kur'an kursları, çocuklarımızın dini bilgi ve manevi değerlerle buluşmaları için büyük bir fırsattır. Onların, Kur'an-ı Kerim'i ve Peygamber Efendimiz'in örnek hayatını daha yakından tanımalarını sağlayacak bu kurslara katılmalarını öneririm. Bu süreçte, ehil ve liyakatli hocalarımızın rehberliğinde, çocuklarımız İslami ilimleri öğrenirken aynı zamanda kardeşlik, merhamet, adalet gibi erdemleri de pekiştireceklerdir.
Sevgili Müminler!"Yaza Kur'an'la Merhaba" temalı bu hutbemle, çocuklarımızı yaz Kur'an kurslarına katılmaya davet ediyorum. Bu vesileyle, çocuklarımızın manevi gelişimine katkı sağlayan fedakar öğretmenlerimize, anne babalarımıza ve bu imkanları sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Hutbemi, şu duayla tamamlıyorum: "Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle."
Kaynak: Haber Merkezi

YORUM YAZ