En düşün emekli maaşı 10 bin mi oluyor ?

26.07.2023 - Çarşamba 11:41

Emeklilere ek zam yapılacağına ilişkin art arda yapılan açıklamaların ardından hükümetin yeni zam formülü de basına sızdı. İşte son gelişmelerin tüm detayları.

Emekliler için intibak zammı beklentisi, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 haneli maaş artışı vaadiyle milyonlarca emekli arasında heyecan yarattı. Ancak büyük umutların yaşandığı Temmuz ayı, zammın boşa çıkması ve emekliler için bir hüzün ayına dönüşmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaratıyor.

YENİ ZAM FORMÜLÜ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR
2024 yerel seçimleri öncesinde milyonlarca emekli ve aileleri tepkisi sonucu AK Parti'nin oy oranının düştüğü iddialarına yol açarken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin devreye girmesiyle yeni zam iddiaları ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti ekonomi kurmayları, "intibak zammı" olarak adlandırılan maaş artışı için en uygun formülü bulmak üzere çalışma başlattı.

AK Parti'nin ekonomi kurmayları maaş zammı için en iyi formülü ve kaynağı bulmak üzere aktif bir şekilde çalışırken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ek kaynak sağlanması halinde zammı onaylaması bekleniyor. Emekli maaşı artışı için intibak düzenlemesi öngörülürken, asıl amaç düşük emekli maaşı alanlara daha yüksek bir artış sunarak maaş makasını daraltmak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL
En düşük emekli maaşının 5 haneye ulaşmasını sağlamak için, daha düşük maaş alan bireylerin daha yüksek bir artış alması önerilmiştir. Bu da en düşük emekli aylığının 10 bin TL'ye yükseltileceği anlamına geliyor. Öte yandan, daha yüksek zam alan emekliler daha mütevazı bir artış yaşayacak ve böylece iki grup arasındaki fark kapanacaktır. Ayrıca intibak zammı ya da prim gününe göre maaş hesaplaması yoluyla daha fazla katkı sağlayanlara daha yüksek maaş bağlanacak.

AK Parti kaynaklarına göre, doğalgaz ve Gabar petrolündeki artıştan kaynaklanan ekonomik kaynağın emeklilere maaş artışı olarak yansıyacağı beklentisi var. Bu durum emeklilerin Eylül-Aralık ayları arasında yeni bir zam alacağına dair umutları artırırken, hükümetin öncelikli hedefinin bu zammı doğalgaz ve akaryakıt giderlerinin artmasının beklendiği Eylül ayından önce hayata geçirmek olduğu belirtiliyor. Sonuç olarak en düşük emekli maaşı için 5 haneli bir rakam açıklanması kuvvetle muhtemel.

YORUM YAZ