“Depremin yıktığı şehirlerimizi daha dayanıklı bir şekilde inşa edeceğiz”

10.08.2023 - Perşembe 12:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Depremin yıktığı şehirlerimizi altyapısı ve üstyapıyla daha görkemli daha dayanıklı daha ferah bir şekilde inşa edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni’ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden canlı bağlantı yoluyla katılarak bir konuşmada yaptı.

Konuşmasının başında Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde yürütülen operasyonlarda şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mehmetçiklerimizin ailelerine ve silah arkadaşlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle yâd ederek şunları kaydetti: “Bir taraftan enkaz kaldırma çalışmalarını yürütürken; diğer taraftan evleri, işyerleri yıkılan insanlarımızı yeni yuvalarına kavuşturmak için hemen kolları sıvadık. 325 konteyner kentte 178 bin 350 konteynerin kurulumu yapılmıştır. 15 Ağustos’a kadar inşallah tesislerde ve çadırlarda kalan az sayıdaki vatandaşımızı konteynerlere yerleştirmiş olacağız.”

“319 BİN KONUTU HAK SAHİPLERİNE TESLİM ETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

İlk bir sene içinde 319 bin konutu inşa edip, hak sahiplerine teslim etmeyi hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ahdine sadık bir hükûmet olarak yerine getirdiğimiz diğer tüm vaatlerimiz gibi bu sözümüzü de inşallah tutacağız. Bölgede şimdiye kadar yaklaşık 180 bin konutun ihalesi gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Zemin etütleri yapılmış rezerv alanlarda inşaatların hızla yükseldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek rezerv alan bulmakta çekilen zorlukların üstesinden gelmek, gerekse vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak amacıyla yerinde dönüşüm projesini başlattık. Hibe ve çok uygun şartlarda kredi desteği içeren projemiz, deprem bölgesinde büyük bir teveccühle karşılandı. Şimdiye kadar 160 binden fazla insanımız, yerinde dönüşüm için başvuru yaptı. Bu vatandaşlarımız arasında, 20 binden fazla Maraşlı kardeşimiz vardır” şeklinde konuştu.

Yerinde dönüşüm projesiyle sadece inşaatların hızlanmayacağını, aynı zamanda ekonominin canlanacağını, yeni istihdam alanları oluşacağını, mahalle kültürünün hayat bulacağını ve konutların daha az maliyetle hayata geçirileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükûmet olarak depremde hasar gören illerde şehir meydanları yapacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Böylece her bir şehrimize asırlar boyu yaşayacak bir merkez kazandırmış olacağız. Depremin yıktığı şehirlerimizi altyapısı ve üstyapıyla daha görkemli daha dayanıklı daha ferah bir şekilde inşa edeceğiz.”

YORUM YAZ