KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Sakarya'da gazileri ziyaretinde konuştu:

03.06.2024 - Pazartesi 18:29

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na ilişkin, "Sizlerin 50 yıl önce katıldığı harekat, gerek Türkiye gerek Kıbrıs gerek Türklük ve Türk dünyası için çok önemli harekattı." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Sakarya'da Valiliği ziyaret eden Tatar, tören mangasını selamladıktan sonra Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı, Vali Yaşar Karadeniz'le istişarelerde bulundu.

Daha sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şubesi'ne geçen Tatar, ziyarette yaptığı konuşmada, bu yılın kendileri için çok önemli olduğunu çünkü Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümünü 20 Temmuz 2024'te büyük coşkuyla kutlayacaklarını söyledi.

Yarım asırda çok önemli kazanımlar elde edildiğine işaret eden Tatar, milli güvenliklerinin, ulusal çıkarlarının, milli menfaatlerinin hepsinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bayrak ve ezan sesiyle temsil edildiğini dile getirdi.

Bunları Türkiye Cumhuriyeti'yle başardıklarını anlatan Tatar, "O harekat (Kıbrıs Barış Harekatı) başarılı olmasaydı, Kıbrıs bugün Yunan adası olacaktı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni bir bakıma Yunanistan kuşatmış olacaktı. Çünkü İskenderun'dan Ege adalarına kadar 2 bin kilometre sahil şeridi olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, tabii ki kendi güvenliği de o bakımdan çok daha farklı ve istenmeyen sonuçlara varabilecekti. Dolayısıyla sizlerin 50 yıl önce katıldığı harekat, gerek Türkiye gerek Kıbrıs gerek Türklük ve Türk dünyası için çok önemli harekattı. Orada hayatlarını kaybeden tüm aziz şehitlerimize, ebediyete irtihal eden gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum, şu anda aramızda olan tüm gazilerimize hürmet ve minnet duygularımı iletiyorum." diye konuştu.

YORUM YAZ