Mavi bayrağı Sakarya’da aldı !

23.07.2023 - Pazar 12:27

Türkiye'de temiz denizleri göstergesi olarak kabul edilen 'Mavi Bayraklı' plajların sayısı açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklanan listede Sakarya'da yer alıyor.

Türkiye’de temiz denizlerin göstergesi olarak kabul edilen ‘Mavi Bayrak’a sahip plajların sayısı 551’e yükseldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Mavi Bayraklı plaj sıralamasında dünya üçüncüsü olan ülkemizin eşsiz güzellikteki plajlarını ve denizlerimizi koruyor, yarınlarımıza temiz bir çevre bırakıyoruz” dedi.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’de Yüzme Suyu Kalitesinin Yönetimine Dair Yönetmelik ile deniz kirliliğinin önlenmesi konusunda yürütülen çalışmalarla deniz suyu kalitesinde büyük ölçüde iyileşmeler görüldüğü kaydedildi. Deniz suyu kalitesindeki artışa paralel olarak temiz denizlerin göstergesi olan Mavi Bayraklı plaj sayısının da hızla arttığı ifade edildi.

EN ÇOK MAVİ BAYRAĞI BULUNAN İLLER

Antalya 231 mavi bayraklı plajı ile ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 110 mavi bayraklı plaj ile Muğla yer alırken, İzmir’in plajlarından 63’ünün mavi bayraklı olduğu bilgisi paylaşıldı. Balıkesir, 46 Mavi Bayraklı plajı ile listenin dördüncü sırasında yer aldı. Aydın’ın ise 35 plajında Mavi Bayrak dalgalanıyor.

TOPLAM 20 İLDE MAVİ BAYRAKLI PLAJ BULUNUYOR

Samsun’un 13, Çanakkale’nin 12, Mersin’in 11, Kocaeli’nin 9 ve Tekirdağ’ın 6 plajı Mavi Bayrağa sahip iken, Mavi Bayraklı plajlar listesinde yer alan diğer iller ise 3 plaj ile Bartın, 2 plaj ile Ordu, 2 plaj ile Bursa, 2 plaj ile Zonguldak oldu. 20 ilden Mavi Bayraklı plajın yer aldığı listeye göre ise 1 plajı Mavi Bayraklı olan iller İstanbul, Kırklareli, Sakarya, Düzce, Van ve Edirne olarak sıralandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin Mavi Bayraklı plaj sıralamasında dünya üçüncülüğünü yine sürdürdüğünü belirtti. Bakan Özhaseki, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkemizin eşsiz güzellikteki plajlarını ve denizlerimizi koruyor, yarınlarımıza temiz bir çevre bırakıyoruz. Mavi Bayraklı plaj sıralamasında dünya üçüncüsü olan ülkemizde Mavi Bayraklı plaj sayımızı bu yıl 551’e yükselttik.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ