TÜRKBESD Başkanı Sığın'dan beyaz eşya satışında tüm bankalara "9 taksit" uygulanması talebi:

03.05.2024 - Cuma 11:13

 

ABDULSELAM DURDAK - Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, düzenlemeye göre beyaz eşya satışlarında en fazla 9 taksit yapılabildiğini belirterek "Tüm bankalarda bu 9 taksit uygulansa tüketici çok daha rahat edecek." dedi.

Aynı zamanda BSH Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Gelişen Pazarlar Bölgesi Üst Yöneticisi (CEO) de olan Sığın, Sakarya'nın Sapanca ilçesinde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde, BSH Ev Aletleri'nin hedeflerine, beyaz eşya sektörüne ve yapay zekaya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Yapay zeka ve dijital dönüşümün yeni bir dil gibi olduğunu aktaran Sığın, "Bunu hepimizin, bütün şirketlerin öğrenmesi ve buna göre yaşaması gerekiyor. Dolayısıyla bunlar proje değil, sonsuza kadar devam edecek yeni davranış şekilleri olacaklar." diye konuştu.

Özellikle tekrar eden büyük veriyle yapılacak işlerde sanal zekanın oldukça büyük faydalar getireceğine inandığını kaydeden Sığın, ayrıca bunun insanlığa çok yardımcı olacağını söyledi.

- "Ortalama ömrü neredeyse 12 sene olan cihazın peşin alınması tüketici için zor"

Gökhan Sığın, beyaz eşya sektöründeki gelişmeleri ve beklentileri de değerlendirdi.

Türkiye beyaz eşya sektörünün dünyanın ikinci en büyük kümelenmesi olduğunu vurgulayan Sığın, "2024'ün ilk çeyrek rakamları daha yeni kapandı. Geçen seneye göre baktığımızda iç pazarla dış pazar ters yönde hareket etti. İç pazarda yaklaşık yüzde 28'lik iyileşme, dış pazarda ise yüzde 5'lik düşüş var. Bakıldığında rakamlar birbirinden biraz uzak gibi gözükmekle beraber beyaz eşya endüstrisi Türkiye'nin neredeyse kapasitesinin üçte ikisini, hatta bazı zamanlarda dörtte üçünü ihraç ediyor. Dolayısıyla oradaki beş puanlık düşüş bu sektörü çok etkiledi." ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ