YKS sınav sonuçları açıklandı mı ?

20.07.2023 - Perşembe 03:10

2023 YKS sonuçları son dakika açıklama ile takip ediliyor. ÖSYM son dakika açıklaması ile duyurulacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuç belgesi ile tercihlerini yapacak adaylar araştırmalara hız kazandırdı. 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleşen TYT, AYT, YDT oturumları sonrası SÖZ, SAY, EA puanları belli olacak ve sonuç ekranında OBP puanı eklenmiş hali de görülecek. 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite taban puanları ile araştırmalarını sürdüren adaylar sık sık sonuç.osym.gov.tr ekranını kontrol ediyor. YKS sınav sonuçları açıklandı mı sorusu gündemdeki yerini koruyor. Sonuçların erken açıklanma ihtimali de göz önünde bulunduruluyor. Peki, 2023 YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, saat kaçta, erken açıklanır mı, bugün mü açıklanacak? İşte, sonuçlarda son durum…
ÖSYM SON DAKİKA: YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI 2023?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alanda Yeterlilik Testi (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere 3 oturumda 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleşti.

ÖSYM'nin kılavuzu ile takip edilen süreçte sıra üniversite sınavı sonuçlarında.

ÖSYM sonuç sistemi (sonuc.osym.gov.tr) üzerinden açıklanacak sınav sonucu için tarih verdi.
ÖSYM açıklamasına göre YKS sonuçları 20 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak.

Adaylar, erken açıklama ihtimali için araştırmalara başladı. İşte, sınav sonuçlarında son durum:
YKS SONUÇLARI BUGÜN AÇIKLANIR MI, ERKEN Mİ AÇIKLANACAK?

Önceki sınav dönemlerine bakıldığında ÖSYM'nin sınav sonuçlarını erken açıklama ihtimali bulunuyor. Ancak konuya dair resmi bir açıklama henüz gelmedi.

Adaylar, hafta başından itibaren açıklanma ihtimaline karşı araştırmalara hız kazandırdı
ÜNİVERSİTE SINAV SONUCU NASIL VE NEREDEN ÖĞRENİLİR?

ÖSYM sonuç ekranı (https://sonuc.osym.gov.tr/) üzerinden erişime açılacak YDT, AYT, TYT sonuçları ortaöğretim puanları ile de birleşecek. Puan türüne göre detaylı sonuç belgesi ÖSYM'den adayların T.C kimlik numarası ve şifreleri ile öğrenilecek.
YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS tercih tarihleri henüz ÖSYM tarafından paylaşılmadı. Sonuçların açıklanması ardından tercih sürecinin de başlaması bekleniyor.
2023 YKS ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMASI AÇIKLANDI MI?

2023 YKS üniversite taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları henüz belli olmadı. Bu yıla ait puanlar üniversite yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra belli olacak.

Adaylar, geçtiğimiz yılın tablolarını kontrol ediyor.
YKS sonuçları açıklanması ardından ÖSYM tarafından YKS tercih kılavuzu yayımlanacak. Kılavuzda 2 ve 4 yıllık bölümlerin en son alım yaptığı puanlar ve üniversite tercih sürecine dair tüm detaylar yer alacak.
Bu kapsamda 2022 yılına ait 2 yıllık-ön lisans ve 4 yıllık-lisans bölümlerin taban ve tavan puanları, sıralamaları ve kontenjanları kontrol ediliyor.

Yükseköğretim Kurulu'nun ''yokatlas.yok.gov.tr'' internet sitesi üzerinden geçmiş yıllara ait puanlar, kontenjanlar, bölümlere yerleşen öğrencilerin profilleri gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

YORUM YAZ