Lütfi Bayraktar mecliste konuştu

13.07.2023 - Perşembe 17:15

 

AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, Meclis Genel Kurulunda söz alarak fındık ve fındık üreticileri adına önemli açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti tarafından fındık üzerine Meclise verilen önerge sonrasında AK Parti Grubu adına söz alan Bayraktar muhalefete yüklendi. Bayraktar konuşmasında, muhalefetin yaklaşan yeni fındık hasat sezonu öncesinde 2 ay fındığı ve fındık üreticisini konuştuğunu, geri kalan 10 ay da ise fındığı ve fındık üreticilerini unuttuklarını dile getirdi.

AK Partinin yaptıkları görmezden geliniyor

AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada, geçen yıl fındığın 3 dolar seviyesinde olduğunu belirterek, AK Parti döneminde fındık ihracat rakamlarının 300-500 milyon dolar seviyelerinden 2-3 milyar dolar seviyelerine geldiğinin altını çizdi.

Bana bir kez gelmedi

Bayraktar konuşmasında;” Fındık ile alakalı öyle bir şey var ki yıllardan bu yana aynı şeyler konuşuluyor, sanki fındık üreticisi için hiçbir şey yapılmadı, her şey çok kötü, yerle yeksan oldu ve fındık üreticisi biçare. Şunu çok net söylemek lazım: Bu yol ve bu yöntem doğru bir yöntem değil, bu işi siyasete malzeme yapmak doğru bir yöntem değil. Ben FİSKOBİRLİK Başkanlığı yaptım on altı yıl boyunca, her basın toplantımda bütün muhalefet partisi vekillerine seslendim, "Gelin konuşalım, eksik, aksak ne varsa değerlendirelim." dedim. Bu önergeyi veren kardeşimiz de iyi görüştüğüm bir kardeşimiz, daha bana bir kez gelmedi. Niye söylüyorum bunu? Samimi olan insan, önce fındık sektörünün tüm paydaşlarına gider, bakar, araştırır, gereğini yapar. Fındık üreticisi her şeyin en iyisine layıktır, ciddi manada çaba gösteriyor, emek sarf ediyor. Biz fındık üreticisinin eline geçen paranın daha fazla olmasını isteriz. Ama "Her şey kötüdür." demek doğru değil. Elli yıllık dönemde, 2002 yılına kadar fındığın ortalama değeri 1,5 doları geçmemiş, bugün 3 dolar, geçen yıl fındık 3 dolardı. 2000 yılına kadar fındığın ihracat geliri toplam 300 ila 500 milyon dolardı; şimdi 2 milyar, 3 milyar dolar arasında. Fındık için hiçbir şey yapmadık madem, bu 3 doları nereden bulduk; bu 2 milyar, 3 milyar doları nereden bulduk? ” dedi.

Perşembe günü toplanıyor

AK Parti’nin yeni sezon öncesi fındık çalışma grubunun perşembe günü toplanacağını dile getiren Milletvekili Lütfi Bayraktar, toplantıda fındığın ve fındık üreticilerinin sorunlarının masaya yatırılacağını dile getirdi.

Özel olarak değerlendirme

AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar konuşmasında; “AK Parti grubu olarak, fındık ile ilgili bölge vekillerinden oluşan çalışma grubu ile sezon öncesi özel olarak degerlendirme toplantıları gerçekleştiyoruz. Üreticilerimizin taleplerini ve piyasa koşullarını değerlendiriyor, bir sonuç bildirgesi elde ediyor ve bunu ilgili Bakanlığımıza ve birimlerimize iletiyoruz. Bu yıl da Sayın Grup Başkan Vekilimiz Leyla Şahin Usta başkanlığında, perşembe günü saat 10.00'da grup salonunda yeni sezon öncesi planlamalarımız ve yapacaklarımız ile ilgili bir araya geleceğiz. Ama rica ediyorum, fındığı siyasete malzeme yapmayın. Sezon öncesi burada konuşup konuşup on ay fındığı unutmayın.” açıklamasında bulundu.

 

YORUM YAZ